PRIPRAVUJEME

ELI, ELI, LAMA SABACHTANI ?


Na šalianskom ochotníckom javisku vzniká autorské predstavenie so silným posolstvom. Po niekoľkoročnej odmlke sa do domu kultúry vracia Divadlo ASI. Milovníci Tálie si z minulosti určite pamätajú na klasickú drámu Júliusa Barča - Ivana Matka (2003), alebo na inscenáciu Návrat do raja (2010), ktorú spracovali na motívy filmu Poprava. Pod obe sa režijne podpísali Roman Budai a Miroslav Demín. Ich autorská novinka má pracovný názov Eli, Eli ... lama sabachtani?

Podľa inscenátorov pôjde o divadelné vyjadrenie odporu voči extrémizmu a intolerancii.

"Na premiére Divadla Šok, sme si povedali, že by bolo načase ponúknuť divákovi niečo nové aj z našej strany. Chceli sme nájsť spoločnú tému, ktorú by stálo za to inscenovať. Niečo, čo spoločne vnímame ako problém, čo by nieslo silné posolstvo pre divákov.", hovorí Roman Budai.

"Myslím, že sme do toho išli hneď od začiatku odvážne. Povedali sme si, že scenár si napíšeme sami. A tak sa aj stalo. Máme príbeh z koncentračného tábora a príbeh zo súčasnosti. Hľadáme medzi nimi paralely a chceme ich vyjadriť umeleckou formou.", dodáva Miroslav Demín.

Na tvorbe scenára sa podieľal aj Roman Budai ml. Autorom výtvarného návrhu scény je Miroslav Regitko.

Divadlo ASI je momentálne v procese prvých skúšok. Termín premiéry si už autori stanovili, no nechcú nič uponáhľať. Dozvieme sa ho určite včas. V hlavných postavách uvidíme Táňu Miškovičovú, Alenu Demkovú, Janku Feketeovú, Veroniku Mondočkovú a Vlada Žáka. Robert De Niro vraj rolu odmietol, ale nemáme mať žiadne obavy.

Predstavenie vzniká za finančnej pomoci Mesta Šaľa, Nitrianskeho samosprávneho kraja a TV JOJ.