Zahrajte sa, zabite nudu!

22.03.2020

Pandémia obmedzuje každodenný život, čo s príchodom jari a pekného počasia dáva zabrať najmä rodičom a ich ratolestiam. Kresliť si a hrať Človeče, nehnevaj sa! sa nedá 14 dní vkuse.

Sme divadelníci, k hre máme preto blízko. A takisto máme deti. Chceli by sme vám dať preto návod na niekoľko zábaviek. Možno vás pobavia počas obdobia, v ktorom sa nedá ísť na ihrisko.

HRA NA ZOO

Náš herec a otec Vlado Žák odporúča hru na ZOO. "Keď boli deti menšie, hrávali sme sa na zoologickú záhradu. Chodili sme po byte a detí som sa pýtal aké zviera (akože) vidia. Keď sme videli slona, museli sme ukázať jeho chôdzu, zvuky aké vydáva, ako sa kŕmi, skrátka napodobniť ho. Dôležité bolo zapojiť telo aj vedomosti. V ZOO je zvierat naozaj veľa a deti sa pri tom môžu čosi naučiť a hlavne, dobre sa zabaviť. Je dôležité, aby ste sa do hry zapojili i vy, rodičia", tvrdí Vlado.

Režisér Roman Budai má už deti odrastené, no divadlo, dramatika, dramatické hry ho sprevádzajú celý život. Aktuálne je už starým otcom. Rodičom odporúča hry zamerané na herectvo.

HRA NA ABECEDU

"Úlohou hry je predniesť abecedu ako dramatický text v priebehu jednej minúty. Abeceda sa dá prednášať ako tragédia, komédia, ako reportáž z futbalového zápasu, rozprávka pre malé deti a podobne. Nepoužívame nijaké slová, iba písmená abecedy. Môžu sa v prednese opakovať. Dôležitá je intonácia, pauzovanie i gestikulácia". Hra sa dá hrať kdekoľvek. Tí odvážnejší môžu i na balkóne.

HRA NA FILMY

Táto hra je určená pre dve skupiny hráčov (napríklad otec so synom, na druhej strane mama s dcérou). Je vhodné si dopredu napísať na papieriky názvy filmov, ktoré poznáme. Budú ich hádať súperi. "Ak hru idete hrať prvý raz, je dobré napísať názvy notoricky známych filmov, v ktorých sa nenachádzajú cudzie slová. Hra sa začína tým, že jeden z členov tímu príde k druhej skupine, kde mu na papieriku ukážu názov filmu, ktorý musí svojmu tímu zahrať bez slov. Na prípravu má minútu. Spoluhráč(i) sa ho smú pýtať otázky, odpovedať môže iba kývnutím hlavy alebo pantomímou. Napríklad otázka môže znieť: je to slovenský film?, koľko slov je v názve? V pantomíme je dôležité ukázať najznámejšiu charakteristiku filmu alebo hlavnej postavy. Hrá sa na čas. Limit si určite vy.", dodáva Roman Budai.

Nabudúce prinesieme ďalšie tipy! Zatiaľ prajeme veľa zdravia a zábavy!

Na záberoch je náš bývalý herec Vojto, preborník v hre "filmy", sledujú ho národné umelkyne Alenka Demková a Janka Feketeová (2005).

Myro D., z  mesta Š.