NAŠA TVORBA

TRI GRÁCIE Z UMAKARTU (september 2023)

Na motívy M. Doležalovej a J. R. Schmiedtovej. 


Dej sa odohráva necelú dekádu po Nežnej revolúcii. V jednom zo šalianskych bytov (s umakartovým jadrom) prežíva svoj nudný a nie celkom šťastný príbeh kaderníčka Marta s trpeným manželom a dcérou Evičkou. Príchodom odlúčenej sestry Heleny sa však všetko vymkne denným stereotypom. Divadlo ASI prináša trpkú komédiu TRI GRÁCIE Z UMAKARTU... Nosnou témou sú vzťahy. Súrodenecké, manželské, milenecké i rodičovské. Hra ironizuje aj spoločenské pomery, čo dáva predstaveniu aj satirický rozmer.


Účinkujú: Veronika Mondočková, Nora Radičová / Adriána Kusy, Alesia Vargová / Kristína Dufalová

Réžia: Roman Budai

Režijná spolupráca: Miroslav Demín, František Držík (a.h.)

Výtvarná a technická spolupráca: Miroslav Regitko, Vojtech Halász, Miroslav Bartovic, František Miškovič, Dušan Szudor, Simonka Demínová

Foto: Juraj Cisár

ELI, ELI, LAMA SABACHTANI

réžia: Roman Budai, Miroslav Demín a kolektív (2019)

V novembri 2019 sme uviedli autorskú inscenáciu Eli, Eli lama sabachtani

Nosným príbehom je utrpenie ženy, ktorú proti jej vôli odvliekli do koncentračného tábora, kde ju odlúčia od milovanej dcéry. Peklo sa snaží prežiť za každú cenu. Jej jedinou túžbou je byť opäť s dcérkou. Nádej jej dáva kápová. Žiaľ, falošnú.

Paralelne prebieha aj druhá dejová línia, avšak v inom čase a priestore. Bezdomovec, ktorý prišiel o všetko dostáva druhú šancu. Náhodne a od ženy, ktorá sa denne utieka k Bohu, pretože ju ťaží minulosť. 

Dva, na prvý pohľad nekompatibilné príbehy sa v určitom okamihu splietajú. Najskôr však všetci musia prejsť svoju krížovú cestu.

scenár: Roman Budai, Miroslav Demín, Roman Budai ml. 

účinkujú: Táňa Miškovičová, Alessia Vargová, Alena Demková, Vladimír Žák, Janka Feketeová, Veronika Mondočková, Fero Držík a.h., Zolo Szendrődi, Samo Budai

hudba: Peter Špilák 

na hudobné nástroje hrajú: Nina Kristína Micháliková, Martina Ruttmarová, Zuzana Reiffersová

hudobný pedagóg: Alžbeta Ševečková

výtvarné návrhy scény: Miroslav Regitko

réžia: Roman Budai, Miroslav Demín a kolektív


"Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť, prišiel som ako cudzinec a prichýlili ste ma." 

Matúš 25:35

NÁVRAT DO RAJA

úprava, réžia: Roman Budai - Miroslav Demín (2010)


Divadelné spracovanie úspešného filmu Return to Paradise, ktorý bol nakrútený v roku 1998 v USA ako romantický thriller s podtitulom " Opustili raj, vrátiť by sa mali do pekla..."

Autorom divadelného scenára sú Roman Budai a Miroslav Demín. Tvorcovia rozpracovali líniu dotieravej novinárky, ktorá je reprezentantkou monštra - médií a ich vplyvu. Traja bezstarostní priatelia z Ameriky John (prezývaný Šerif), Lewis a Tony riešia veľkú dilemu, keď im advokátka Lewisa Beth Easternová oznamuje, že Lewis je v Malajzii odsúdený na trest smrti obesením za drogy.

Ostáva len sedem dní do vykonania rozsudku. Jeho jedinou záchranou je, že keď sa dobrovoľne vydá aspoň jeden z nich do rúk spravodlivosti (pretože Lewisa zanechali v Malajzii po búrlivom večierku, na ktorom spoločne užívali drogy, ktoré potom Lewisovi našli), Lewis bude ušetrený trestu smrti . Ak sa vydá jeden z nich, odsedia si šesť rokov, ak obaja, tak budú sedieť tri roky.

Obaja priatelia vedia, že sú rovnako vinní ako Lewis, navyše situáciu im sťažuje dotieravá novinárka, ktorá v tomto príbehu vidí veľký trhák.

A tu práve realizátori predstavenia Roman Budai a Miroslav Demín urobili vlastný vklad do príbehu, ktorý obohatili o veľkoplošné premietanie reportáží a ukázali nebezpečenstvo nesprávneho zásahu médií do príbehu človeka a jeho nešťastia. Predstavenie sa zúčastnilo 1. mája 2010 aj na 19. Ročníku krajskej prehliadky neprofesionálnych divadelných súborov Nitrianskeho kraja Divadelné dni pod Slovenskou bránou - memoriál bratov Držíkovcov .

V predstavení účinkovali:

Vladimír Žák, Zoltán Szendrödi, Kristián Zsille, Milka Dulíková, Eliška Benyusová, Táňa Miškovičová, Alena Demková, Myro Demín

Pavol Juráň - Štefan Skrúcaný

ZLÝ SEN

Divadlo ASI 24. 6. 2006 uvádza remake inscenácie Pavla Juráňa a Štefana Skrúcaného Zlý sen. Táto hra je úsmevnou kritikou manierov socializmu ako úplatkárstvo a rodinkárstvo.

Účinkovali: Roman Hačo Hatala, Zoltán Szendrödi, Jana Feketeová, Veronika Dulíková, Ľudmila Iványiová, Soňa Košťáliková, Milka Dulíková, Veronika Miškovičová, Alena Demková, Táňa Miškovičová, Radoslav Halgi Halgaš, Vlado Žák, Miroslav Demín.

Hudba: Valo Kozaňák, Réžia: Roman Budai

Július Barč Ivan

MATKA

úprava, réžia: Roman Budai, Miroslav Demín (2003)

V roku 2002 Roman Budai a Miro Demín siahli po texte Júliusa Barča - Ivana MATKA.  Hra bola hotová v apríli 2003, keď sme ju uviedli v predpremiére (ako hosť prehliadky) na festivale DIDA (Divadelné Inscenácie Dolnozemských Autorov) v srbskej obci Pivnice, v dňoch 28. marca - 6. apríla 2003. Potom nasledovala slávnostná aprílová premiéra v Šali a séria úspešných účastí na krajských a celoštátnych prehliadkach. Július Barč Ivan - jeden z najlepších slovenských spisovateľov a dramatikov napísal dielo Matka v roku 1943. 

Réžia: Roman Budai a Miroslav Demín. V postave matky sa predstavila Alena Demková, susedu hrala Táňa Miškovičová, úlohu syna Jana režiséri zverili Romanovi Hatalovi a syna Paľa Vojtechovi Dúcovi. V postave Katky alternovali Janka Feketeová, Ľudmila Iványiová a Milka Dulíková. O návrhy scény sa postarali Roman Budai, Miroslav Demín a Miroslav Schindler. Hudba: Robert Kočík a Jozef Miklos. Svetlá: Pavol Farkaš.

Matku predstavili Šaľania divákom na Divadelných dňoch pod Slovenskou bránou - prehliadka ochotníckych divadelných súborov Nitrianskeho kraja - memoriál bratov Držíkovcov. Vojtech Dúc a Alena Demková získali ocenenia za herecké výkony. ( 13. 4. 2003)

Na Celoštátnej súťažnej prehliadke amatérskeho činoherného a hudobného divadla získava náš súbor za predstavenie Matka Diplom a Cenu Matice Slovenskej spojenú s 2. Nomináciou a odporúčaním na Scénickú žatvu 2004 v Martine. Vojtech Dúc získava Cenu Rady pre neprofesionálne divadlo za stvárnenie postavy Paľa. ( 21. jún 2003)

V roku 2004 pokračuje séria úspechov. Stávame sa Laureátom 7. ročníka Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom (7. apríla 2004), Roman Budai a Miroslav Demín získavajú Diplom za najlepšiu réžiu divadelnej hry Matka. V júni 2004 sa súbor zúčastní na 37. Ročníku Palárikovej Rakovej - Národná prehliadka ochotníckych divadelných súborov a inscenácií pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby ( 27. apríl - 2. máj 2004). Získavame 1. miesto, Alena Demková získava Diplom a Cenu za herecký výkon - stvárnenie postavy Matky, súbor získava Cenu primátora mesta Čadca na návrh študentskej poroty.

Obec Močenok a Občianske združenie KREDIV usporiadajú XII. Celonárodný festival kresťanského divadla Gorazdov Močenok v júli 2004, na ktorom súbor Terra Wag uvedie predstavenie Matka a Alena Demková opäť získava Cenu za ženský herecký výkon v postave Matky.

V auguste 2004 sa toto úspešné predstavenie dostáva medzi súťažné predstavenie na 82. Ročníku súťaže slovenských divadelných súborov Scénická žatva 2004, ktorá sa konala 31. augusta - 4. septembra v Martine. 

Divadlo ASI Šaľa sa zúčastnilo v dňoch 35. 5. - 30. 5. 2005 na medzinárodnom festivale neprofesionálneho divadla na ostrove VIS v Chorvátsku. Náš súbor reprezentoval SR s úspešnou hrou J. Barča - Ivana Matka. Slovenská dráma upútala divadelníkov z Chorvátska, Česka, Maďarska, Slovinska, Srbska a Poľska.