MATKA, ZLÝ SEN, NÁVRAT DO RAJA

Július Barč Ivan - MATKA (2003)

Úprava, réžia: Roman Budai, Miroslav Demín

V roku 2002 Roman Budai a Miro Demín siahli po texte Júliusa Barča - Ivana MATKA.  Hra bola hotová v apríli 2003, keď sme ju uviedli v predpremiére (ako hosť prehliadky) na festivale DIDA (Divadelné Inscenácie Dolnozemských Autorov) v srbskej obci Pivnice, v dňoch 28. marca - 6. apríla 2003. Potom nasledovala slávnostná aprílová premiéra v Šali a séria úspešných účastí na krajských a celoštátnych prehliadkach. Július Barč Ivan - jeden z najlepších slovenských spisovateľov a dramatikov napísal dielo Matka v roku 1943. 

Réžia: Roman Budai a Miroslav Demín. V postave matky sa predstavila Alena Demková, susedu hrala Táňa Miškovičová, úlohu syna Jana režiséri zverili Romanovi Hatalovi a syna Paľa Vojtechovi Dúcovi. V postave Katky alternovali Janka Feketeová, Ľudmila Iványiová a Milka Dulíková. O návrhy scény sa postarali Roman Budai, Miroslav Demín a Miroslav Schindler. Hudba: Robert Kočík a Jozef Miklos. Svetlá: Pavol Farkaš.

Matku predstavili Šaľania divákom na Divadelných dňoch pod Slovenskou bránou - prehliadka ochotníckych divadelných súborov Nitrianskeho kraja - memoriál bratov Držíkovcov. Vojtech Dúc a Alena Demková získali ocenenia za herecké výkony. ( 13. 4. 2003)

Na Celoštátnej súťažnej prehliadke amatérskeho činoherného a hudobného divadla získava náš súbor za predstavenie Matka Diplom a Cenu Matice Slovenskej spojenú s 2. Nomináciou a odporúčaním na Scénickú žatvu 2004 v Martine. Vojtech Dúc získava Cenu Rady pre neprofesionálne divadlo za stvárnenie postavy Paľa. ( 21. jún 2003)

V roku 2004 pokračuje séria úspechov. Stávame sa Laureátom 7. ročníka Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom (7. apríla 2004), Roman Budai a Miroslav Demín získavajú Diplom za najlepšiu réžiu divadelnej hry Matka. V júni 2004 sa súbor zúčastní na 37. Ročníku Palárikovej Rakovej - Národná prehliadka ochotníckych divadelných súborov a inscenácií pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby ( 27. apríl - 2. máj 2004). Získavame 1. miesto, Alena Demková získava Diplom a Cenu za herecký výkon - stvárnenie postavy Matky, súbor získava Cenu primátora mesta Čadca na návrh študentskej poroty.

Obec Močenok a Občianske združenie KREDIV usporiadajú XII. Celonárodný festival kresťanského divadla Gorazdov Močenok v júli 2004, na ktorom súbor Terra Wag uvedie predstavenie Matka a Alena Demková opäť získava Cenu za ženský herecký výkon v postave Matky.

V auguste 2004 sa toto úspešné predstavenie dostáva medzi súťažné predstavenie na 82. Ročníku súťaže slovenských divadelných súborov Scénická žatva 2004, ktorá sa konala 31. augusta - 4. septembra v Martine. 

Divadlo ASI Šaľa sa zúčastnilo v dňoch 35. 5. - 30. 5. 2005 na medzinárodnom festivale neprofesionálneho divadla na ostrove VIS v Chorvátsku. Náš súbor reprezentoval SR s úspešnou hrou J. Barča - Ivana Matka. Slovenská dráma upútala divadelníkov z Chorvátska, Česka, Maďarska, Slovinska, Srbska a Poľska. 

Pavol Juráň - Štefan Skrúcaný 

ZLÝ SEN (2006)

Divadlo ASI 24. 6. 2006 uvádza remake inscenácie Pavla Juráňa a Štefana Skrúcaného Zlý sen. Táto hra je úsmevnou kritikou manierov socializmu ako úplatkárstvo a rodinkárstvo.

Účinkovali: Roman Hačo Hatala, Zoltán Szendrödi, Jana Feketeová, Veronika Dulíková, Ľudmila Iványiová, Soňa Košťáliková, Milka Dulíková, Veronika Miškovičová, Alena Demková, Táňa Miškovičová, Radoslav Halgi Halgaš, Vlado Žák, Miroslav Demín. 

Hudba: Valo Kozaňák, Réžia: Roman Budai


NÁVRAT DO RAJA(2010)

Úprava, réžia: Roman Budai - Miroslav Demín

Zatiaľ posledným predstavením Divadla ASI je inscenácia Návrat do raja. Ide o divadelné spracovanie úspešného filmu Return to Paradise, ktorý bol natočený v roku 1998 v USA ako romantický thriller s podtitulom " Opustili raj, vrátiť by sa mali do pekla..." 

Autorom divadelného scenára sú Roman Budai a Miroslav Demín. Tvorcovia rozpracovali líniu dotieravej novinárky, ktorá je reprezentantkou monštra - médií a ich vplyvu. Traja bezstarostní priatelia z Ameriky John (prezývaný Šerif), Lewis a Tony riešia veľkú dilemu, keď im advokátka Lewisa Beth Easternová oznamuje, že Lewis je v Malajzii odsúdený na trest smrti obesením za drogy. 

Ostáva len sedem dní do vykonania rozsudku. Jeho jedinou záchranou je, že keď sa dobrovoľne vydá aspoň jeden z nich do rúk spravodlivosti (pretože Lewisa zanechali v Malajzii po búrlivom večierku, na ktorom spoločne užívali drogy, ktoré potom Lewisovi našli), Lewis bude ušetrený trestu smrti . Ak sa vydá jeden z nich, odsedia si šesť rokov, ak obaja, tak budú sedieť tri roky. 

Obaja priatelia vedia, že sú rovnako vinní ako Lewis, navyše situáciu im sťažuje dotieravá novinárka, ktorá v tomto príbehu vidí veľký trhák. 

A tu práve realizátori predstavenia Roman Budai a Miroslav Demín urobili vlastný vklad do príbehu, ktorý obohatili o veľkoplošné premietanie reportáží a ukázali nebezpečenstvo nesprávneho zásahu médií do príbehu človeka a jeho nešťastia. Predstavenie sa zúčastnilo 1. mája 2010 aj na 19. Ročníku krajskej prehliadky neprofesionálnych divadelných súborov Nitrianskeho kraja Divadelné dni pod Slovenskou bránou - memoriál bratov Držíkovcov .  

V predstavení účinkovali:

Vladimír Žák, Zoltán Szendrödi, Kristián Zsille, Milka Dulíková, Eliška Benyusová, Táňa Miškovičová, Alena Demková, Myro Demín