Zabavte sa, zabite nudu! (2.časť)

26.03.2020

Členovia súboru Divadla ASI chcú inšpirovať iných rodičov svojimi skúsenosťami ako zabaviť deti počas dní, keď nemôžu ísť do školy, či na ihrisko.

Alessia Vargová, herečka Divadla ASI

"Ja si úprimne myslím, že rodičia zohrávajú tu najväčšiu úlohu vo svete detí. Lenže v našom uponáhľanom svete nemajú všetci rodičia toľko času na svoje deti akoby chceli. A zrazu.. žmurknutím oka ten čas majú. Situácia je príšerná. Ale netreba všetko vidieť len čierno-bielo. Až teraz si všetci uvedomujeme, že nemusíme mať 6 párov nových topánok, lebo jedine na čo máme skutočne dosah je naša rodina. Deti sa radi učia. Aspoň moja 6 ročná sestra. Radi sa učia hravou formou, ak im teda chcete niečo vysvetliť , nakreslite im to! Ľahšie to pochopia. Skúste im vysvetliť aj dnešnú pandémiu, prineste obrázky, vylepte ich po byte, nech sa z umývania rúk stane zábava a z nosenia rúška tajný lúpežnými prepad ninjov. Stop zem? Čo takto stop chytaniu tváre? Keď sme už uzavreli hranice nezabúdajte, že v kreativite sa medze nikdy nekladú."

Veronika Mondočková, herečka Divadla ASI

Veronika odporúča čas využiť domácimi aktivitami. "Napríklad oživením domácnosti arnou výzdobou. Ak už teda nie vždy môžeme von, či do prírody, urobme si atmosféru jari doma. Blíži sa predsa Veľká noc. Ak chceme spoločnú aktivitu, môžeme si vytvoriť spoločné, rodinné dielo. Môžeme ho namaľovať alebo vytvoriť koláž", tvrdí Veronika. Deťúrence sú vďačné aj tomu, ak im doma dovolíme vyrobiť si vlastný bunker. Ideálne je, ak sa do hry zapojíme aj my, dospelí. Nudu a samotu pomôžu zabiť aj aktivity v kuchyni, najmä pri pečení, či písaní kuchárskej knihy. Pred veľkonočnými sviatkami si môžeme vyrobiť aj vlastné pohľadnice. "Potešíme nimi nielen seba, ale aj adresáta", dodáva Veronika.


Janka Feketeová, herečka Divadla ASI

"Treba vziať deti do prírody, ďaleko od ľudi a pripraviť im hru šípková alebo poznávací orientačný beh. Nazbierať , čo príroda dá, doma pomaľovať kamienky, vytvoriť si krajinku z machu a prírodnín v črepníku. Ak prší, odporúčam hru, ktorú si môžete zahrať podľa priloženého obrázku.


"Je veľa veci ktoré sa dajú doma s deťmi robiť , rozpravať sa s nimi o pocitoch, ako to celé vnímajú, alebi s nimi piecť a podobne", dodáva Janka.